Înapoi la știri

România semnează un parteneriat cu NATO pentru evaluarea sistemului de urgență

19 Aug 2024
2 minute min
Ion Ionescu

România semnează un parteneriat cu NATO pentru evaluarea sistemului de urgență

La data de 24 iulie 2024, în orașul Târgu Mureș, a avut loc semnarea unei Scrisori de Intenție între Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) din cadrul Ministerului Afacerilor Interne și Centrul de Excelență în Medicină Militară al NATO (NATO MILMED COE).

În cadrul unei conferințe de presă, Secretarul de Stat, Dr. Raed Arafat, a informat publicul despre inițiativa importantă, afirmând: „Pentru prima dată, România este prima țară care invită echipele de evaluare să examineze partea civilă a sistemului de urgență, inclusiv UPU-urile și SMURD-ul, evaluând toate aspectele - ambulanțe, elicoptere, avioane și serviciile de ambulanță.”

Dr. Arafat a explicat că evaluarea a fost planificată cu câteva luni în urmă și că prima etapă s-a desfășurat deja la Mureș. „Prima vizită a avut loc în Mureș, iar echipa de evaluare a plecat astăzi, 24 iulie, spre Neamț, care este al doilea județ ce va fi evaluat”, a continuat acesta.

În total, sunt două locații care urmează să fie vizitate pentru evaluare, iar una dintre acestea include Bucureștiul. Conform declarațiilor lui Raed Arafat, scopul acestor evaluări este de a analiza posibilitățile de cooperare între structurile civile și militare, nu doar în contextul pregătirilor pentru situații de conflict, ci și pentru o colaborare eficientă în activitățile de rutină.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Rabid foxes found near popular trail in Baltimore’s Roland Park - thebanner.com

Baltimore health officials are warning the public about several foxes that tested positive for rabies after they were picked up near Stony Run Park, a popular wooded area in North Baltimore. Officials at the city’s Office of Animal Control say there could be five more foxes from the same den still roaming in the Roland Park neighborhood and that people should avoid contact and report any potential exposures to the health department.

Sanatate

Radiografii și ecografii gratuite la Spitalul Județean Piatra-Neamț începând cu 2 iunie

Pacienții asigurați din județul Neamț pot beneficia, începând de marți, 2 iunie 2026, de radiografii și ecografii gratuite în cadrul Ambulatoriului Integrat de Specialitate al Spitalului Județean Piatra-Neamț, conform monitorulneamt.ro. Aceste servicii, decontate de Casa de Asigurări de Sănătate Neamț, sunt disponibile în limita fondurilor alocate și a serviciilor contractate.

Acasa Recente Radio Județe